G125-MS11605L3R
Contact Now
G125-MS11605L3R
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : G125-MS11605L3R
Supply Ability : Contact Us
Description : G125-MS11605L3R Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : Gecko
Package : Tape & Reel (TR)
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.049" (1.25mm)
Number of Positions : 16
Number of Rows : 2
Row Spacing - Mating : 0.049" (1.25mm)
Style : Board to Board or Cable
Shrouding : Shrouded - 4 Wall
Mounting Type : Surface Mount
Termination : Solder
Fastening Type : Latch Lock
Contact Length - Mating : -
Contact Length - Post : -
Overall Contact Length : -
Insulation Height : 0.193" (4.90mm)
Contact Finish - Post : -
Contact Material : Phosphor Bronze
Insulation Material : Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features : Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Insulation Color : Green
Current Rating (Amps) : 2A per Contact