M52-040000P1045
Contact Now
M52-040000P1045
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : M52-040000P1045
Certification : Lead free / RoHS Compliant
MOQ : 10
Price : Contact Us
Packaging Details : Standard package
Delivery Time : 3-5 work days
Payment Terms : Contact Us
Supply Ability : Contact Us
Description : M52-040000P1045 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : Archer M52
Package : Bulk
Product Status : Active
Connector Type : Header
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.050" (1.27mm)
Number of Positions : 10
Number of Rows : 1
Row Spacing - Mating : -
Style : Board to Board
Shrouding : Unshrouded
Mounting Type : Surface Mount
Termination : Solder
Fastening Type : Push-Pull
Contact Length - Mating : 0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post : -
Overall Contact Length : -
Insulation Height : 0.098" (2.50mm)
Contact Shape : Square
Contact Finish - Mating : Gold
Contact Finish Thickness - Mating : Flash
Contact Finish - Post : -
Contact Material : Brass
Insulation Material : Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features : -
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Ingress Protection : -
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Insulation Color : Black
Current Rating (Amps) : 1A