M22-2532005
Contact Now
M22-2532005
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : M22-2532005
Certification : Lead free / RoHS Compliant
MOQ : 10
Price : Contact Us
Packaging Details : Standard package
Delivery Time : 3-5 work days
Payment Terms : Contact Us
Supply Ability : Contact Us
Description : M22-2532005 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : M22
Package : Bulk
Product Status : Active
Connector Type : Header, Cuttable
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.079" (2.00mm)
Number of Positions : 20
Number of Rows : 1
Row Spacing - Mating : -
Style : Board to Board
Shrouding : Unshrouded
Mounting Type : Through Hole, Right Angle
Termination : Solder
Fastening Type : Push-Pull
Contact Length - Mating : 0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post : 0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length : -
Insulation Height : 0.079" (2.00mm)
Contact Shape : Square
Contact Finish - Mating : Gold
Contact Finish Thickness - Mating : -
Contact Finish - Post : -
Contact Material : Phosphor Bronze
Insulation Material : Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features : -
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Ingress Protection : -
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Insulation Color : Black
Current Rating (Amps) : 1A per Contact