G125-MH11605M4P
Contact Now
G125-MH11605M4P
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : G125-MH11605M4P
Certification : Lead free / RoHS Compliant
MOQ : 10
Price : Contact Us
Packaging Details : Standard package
Delivery Time : 3-5 work days
Payment Terms : Contact Us
Supply Ability : Contact Us
Description : G125-MH11605M4P Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : Gecko SL
Package : Strip
Product Status : Active
Connector Type : Header
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.049" (1.25mm)
Number of Positions : 16
Number of Rows : 2
Row Spacing - Mating : 0.049" (1.25mm)
Style : Board to Board or Cable
Shrouding : Shrouded - 4 Wall
Mounting Type : Through Hole, Right Angle
Termination : Solder
Fastening Type : Screw Lock
Contact Length - Mating : -
Contact Length - Post : 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length : -
Insulation Height : 0.209" (5.30mm)
Contact Shape : Circular
Contact Finish - Mating : Gold
Contact Finish Thickness - Mating : 8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
Insulation Material : Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features : Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Ingress Protection : -
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Insulation Color : Green
Current Rating (Amps) : 2A
Voltage Rating : 450V