G125-MV11605M1P
Contact Now
G125-MV11605M1P
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : G125-MV11605M1P
Supply Ability : Contact Us
Description : G125-MV11605M1P Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : Gecko SL
Package : Strip
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.049" (1.25mm)
Number of Positions : 16
Number of Rows : 2
Row Spacing - Mating : 0.049" (1.25mm)
Style : Board to Board or Cable
Shrouding : Shrouded - 4 Wall
Mounting Type : Through Hole
Termination : Solder
Fastening Type : Screw Lock
Contact Length - Mating : -
Contact Length - Post : 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length : -
Insulation Height : 0.193" (4.90mm)
Contact Finish - Post : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
Insulation Material : Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features : Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Insulation Color : Green
Current Rating (Amps) : 2A
Voltage Rating : 450V